تبریز ویکی لینکلر

 
عاشیق و آذربایجان
نظرات | ادامه مطلب

آشیقلار چالسین سازلاری
رقص ائلسین ائل قیزلاری ائل قیزلاری
آشیقی

مگر آذربایجان بدون عاشیق ها ممکن است؟!
مگر در دیار کوهستان های سر بفلک کشیده آذربایجان بدون نغمه تار و قوپوز عاشیق میشود خوش بود؟!
پس عاشیق ها بنوازند مردم آن برقصند ...


چقدر زیبا و دلنشین است اصالت ما...

رقص و آواز

آذربایجان

آشیقلار

باید در مکانهای تاریخی و فرهنگی و گردشگری شهر عاشیق ها دعوت و برای مردم بنوازند مثلا در همین ایام نوروز در پارک تاریخی ائل گلی تبریز عاشیق ها و تکم چی برنامه مفرح اجرا و مردم لذت بردند، چنین اقدامات عملی فرهنگی علاوه بر جلوگیری از تهاجم فرهنگی باعث رشد فرهنگ غنی و اصالت و شادی مردم شهرهای آذربایجان اعم از عاشیقهای ارسباران، اورمیه، تبریز، اردبیل، زنجان، بخشهایی از همدان و دیگر نقاط کشور خواهد شد.
کاری نکنیم که نسل بعدی حتی اسم آشیق را ندانند، جای عاشیق ها قهوه خانه ها و کنج طبیعت و خاطرات کتاب نیست این هنر باید احیا و به عرصه فرهنگ عمومی جامعه برگردد. مثلا اجرای برنامه عاشیقی در کاروانسراهای بازار تبریز یا خانه های تاریخی و...
کم کم برخی درک میکنند که چه بلایی سر موسیقی و اصالت ما آمده است هرچند دیر اما امید و تدبیر ..!


ایسنا / عضو شورای شهر تبریز:
تندیس "عاشیق" در یکی از پارک های تبریز نصب شود / ضرورت ایجاد خانه عاشیقلار در تبریز


نصر/ در سومین گردهمایی پژوهشی شعر و موسیقی ادبیات عاشیقلار عنوان شد:
 
باید از موسیقی اصیل آذربایجان حمایت کنیم

شهریار / سولار آزالیر بو دونیادا؛ باغلار دونور شورازارا

موسیقی عاشیقی به یاری آموزشهای شهروندی می آید


ارسالی دنیز زنجان / لینک دانلود کتابچه pdf درباره عاشیق های آذربایجان

تندیس عاشیق در زنجان
زنجان
پارک ائل گلی تبریز در نوروز
موسیقی سنتی

توکندیم توکندیم برخانه گوزل
سن باشلا قاز منه بیر خانه گوزل
دورد بیر بویوبیر یانه گوزل
زیندان اولدو منه بو دونیا گوزل

یار کوچدو اولدو ویرانه گوزل
اورگ سینیب اولوب ویرانه گوزل
منیم احوالیما دا یانیب گوزل
اوخور آغلیر گوزل نه گوزل

آشیق اوغلو چالیر او سازی گوزل
هیجیران هاواسینا باخ نه گوزل
تو کندیر احوالینا دوندریر نه گوزل
آیرلیق یاندیر حالیم گوزل


باید کودکان و جوانان با هنرهای اصیل آذربایجان مانوس و میراث دار فرهنگ ما شوند...
دختر عاشق

پسر عاشق

جوان آذری

عاشیق، عاشق یا آشیق (Azerbaijani: Aşıq, Turkish: Aşık‎, Armenian: Աշուղ, Georgian: აშუღი, English: ashugh , Greek: ασίκης) عارف و نغمه سرای سیاری است که ساز می‌نوازد و آواز می‌خواند. قبل از جا افتادن لغت عاشیق این صنف با کلمه ترکی اوزان (ozan) شناخته می‌شد. عاشیقها اغلب در بداهه خوانی مهارت دارند و شعر و آهنگ تصنیف‌های خودشان را هم گاهی خود می‌سازند. نظائر عاشق‌های آذربایجان در میان دیگر ترک زبانان، با نام‌های «عاشوق»، «عاشیق»، «بامسی»، «باکسی» بخشی و … مشهور بوده‌اند و برخی اقوام و ملل غیر ترک نیز عاشق را با همین مشخصات و گاه با همین نام و گاه با نام‌های دیگر دارند. بخشیها و بخشوهای جنوب ایران و دیگر مناطق و نواحی ایران از آن جمله‌اند در طول تاریخ اقوام ترک، فرمانروایان همواره در سفرهای جنگی اوزانها را به همراه می‌بردند تا با بیان اشعار حماسی لشگریان را تشجیع کنند.

کوچکترین مرد موسیقی عاشیق آذربایجان Ashig
[http://www.aparat.com/v/CqItV]


سنت عاشقی در فرهنگ ترکی آناتولی، آذربایجان و ایران در عقاید شمنی ترکان باستانی ریشه دارد.عاشق‌های قدیم با لغاتی مانند بخشی، دده (روحانی) و اوزان نامیده شده‌اند. انتقال شفاهی فرهنگ، ترویج ارزش‌ها و سننن فرهنگی از جمله وظایف این صنف بود. ٔبر اساس حماسه نامه دده قورقود ریشه عاشقها حد اقل به قرن هفتم میلادی می‌رسد. کتاب دده قورقود شامل ۱۲ داستان راجع به دوران مهاجرت اوغوزها، قبیله‌ای صحرا گرد از ترکان، از آسیای میانه به ترکیه و آذربایجان است.موسیقی عاشیقی به تدریج در طی این مهاجرت بزرگ و چالش‌های منتجه با ساکنین اصلی مناطق تکامل یافت. یکی از مولفه‌های این تکامل پذیرش ارادی اسلام توسط ترک‌ها بود. دراویش ترک، در تلاش برای گسترش دین بین همزبانان کوچ نشین خود، زبان توده‌ها و موسیقی توده‌ای را مؤثر یافتند. بدین‌ترتیب، موسیقی عاشیقی پا به پای ادبیات عرفانی رشد کرده و صیقل یافت. آغاز این همزیستی به زمان خواجه احمد یساوی می‌رسد.

هنر عاشیق آذربایجان در یونسکو Art of Azerbaijani Ashiq
[http://www.aparat.com/v/ShGB8]


برجسته ترین حادثه در تاریخ موسیقی عاشقیٔ بر تخت نشستن شاه اسماعیل صفوی (۱۴۸۷-۱۵۲۴) بود. شاه اسماعیل پادشاهی شاعر بود که با تخلص ختایی یک دیوان مثنوی در وصف حضرت علی سروده بود. این پادشاه خود را یک عاشیق به حساب می‌آورد، و چنان به این هنر وابسته بود که در شعری همراه داشتن ساز را جز ارکان اربعه انسانیت شمرده است:
Bu gün ələ almaz oldum mən sazım         امروز سازم را به دست می‌گیرم،
Ərşə dirək-dirək çıxar avazım         تا آوازم در افلاک طنین اندازد.
Dörd şey vardır hər qarındaşa lazım         فریاد سر می‌دهم که آدمیت بر چهار رکن است:
Bir elm, bir kəlam, bir nəfəs, bir saz         علم، کلام، نفس و ساز.

شاه اسماعیل ختایی کبیر - شاهی هنرمند و شاعر و عاشیق
شاه اسماعیل

شعری آشیقی در زلزله آذربایجان از آشیق قوربان پورولی علیار- اورمو

طبیعت یئنه ده شیلتاقلیق ائتدی
اهره هئریزه ورزیغانا گل
زلزله باتیردی ائلی اوبانی
طبیعتین الی باتدی قانا گل
اهره هئریزه ورزیغانا گل
***
سهندله ساوالان گئیسین قارانی
چونکو یاسا باتیب داغی آرانی
آللاه کیم ساریسین بئله یارانی؟
طبیعتین الی باتدی قانا گل
اهره هئریزه ورزیغانا گل
***
هارایا امدادا چاتانیم گلسین
ییخیلان قولوندان توتانیم گلسین
وارینا گومانی یئتنیم گلسین
طبیعتین الی باتدی قانا گل
اهره هئریزه ورزیغانا گل
***
اوغلو الدن گئدن آنا آغلاییر
آناسین ایتیرمیش بالا آغلاییر
آشیق قوربان چکیر نالا آغلاییر
طبیعتین الی باتدی قانا گل
اهره هئریزه ورزیغانا گل

آذربایجانی

در ادامه مطلب با آشیق ها همراه باشید..


مرتبط با : آذربایجان * تورک سئسه لینک
برچسب ها : آشیقلار-آشیق-عاشیقها-موسیقی آذربایجان-اصالت-موسیقی سنتی-موسیقی محلی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : چهارشنبه 31 تیر 1394
زمان : 05:20 ب.ظ
آبشار گول آخور خاروانا ورزقان
نظرات |

آذربایجان را دریاب

در هر نقطه در هر شهر و روستای خطه آذربایجان در پس هر کوه و دره دشت میتوانید با شناخت درست حداقل یک دیدنی و جاذبه خاص طبیعی یا تاریخی و باستانی خدادادی بیابید. فقط کافیست این ظرفیت ها را بشناسید از شما عزیزان بخصوص اهل آذربایجان این انتظار میرود که اگر خودمان برای دیدن این زیباییها نمیرویم حداقل بشناسیم تا به دیگران انتقال دهیم، فقط متاسفانه اولا معرفی و آشنایی و متولی بسیار ضعیف و کمی داریم دوما امکانات اقامتی رفاهی برای بهره بردن از این ظرفیتها کمبود داریم که مسئولان هرچه سریعتر بفکر باشند تا آذربایجان را بیشتر از این دریابیم.

[http://www.aparat.com/v/MFGyQ]

[http://www.aparat.com/v/qzhEG]


روستا گل آخور یکی از روستاها و جا‌ذبه‌های استان آذربایجان شرقی است که از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا ، شهرستان ورزقان می‌باشد.
این روستا در مسیر ورزقان-خاروانا در منطقه ای به نام سه راهی ممد آقا واقع شده است و در 60 کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد که روستای گل آخور بدلیل وجود آبشار گل آخور و نیز آب و هوای ییلاقی منطقه ای مستعد برای گردشگری در استان می‌باشد که همه ساله هزاران نفر را جهت بازدید از جاذبه هایش بسوی خود می‌کشاند.
مردم روستا اکثراً سید هستند و یک امامزاده هم در طرف دیگر روستا(سمت باغات)قرار دارد که به امامزاده پیر سید علی آقا معروف است.

آبشار

گول آخور

گل آخیر

کوه کسبه، از یک طرف به منطقه جنگلی چیچکلی و از جهت‌های دیگر به ایری داغ، قرمزلی، اوزمدل و قلعه جوشین وصل می‌شود, وجود رودخانه ای دائمی که از دل کوه خارج می‌شود، دره فوق العاده سرسبز و آسیاب‌های آبی، روستای گل آخور را به مجموعه سیاحتی دلپذیری در قلب ارسباران تبدیل کرده است.
واژهٔ «گل‌آخور» در زبان ترکی آذربایجانی به معنای «گل‌ریز» می‌باشد.

آبشار گل آخور که از جاذبه‌های این روستا می‌باشد، از سه چشمه پرآب و خنک، تشکیل شده و با شدت به پایین سرازیر می‌شود. آب بسیار خنک این آبشار، از کوه‌های شمالی و مرتفع این روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به یک آبشار زیبا تبدیل می‌شود که ارتفاع آن، حدود ۱۰ متر است. اهالی روستا به این آبشار چرنا می‌گویند.
علاوه بر این آبشار، قله جلا داغی این روستا و ییلاق‌های با لادست قله مورد توجه گردشگران و کوهنوردان قراردارد .سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در بالای آبشار چند آلاچیق برای استفاده گردشگران ساخته, راه رسیدن به خود آبشار برای راحتی مسافران پلکان کشی شده است.

خاروانا

آبشار گول آخور

گردشگری

این روستا در مسیر ورزقان-خاروانا در منطقه‌ای به نام سه راهی ممد آقا واقع شده، در این سه راهی بعد از پیچیدن به جاده فرعی و طی حدود پنج کیلومتر راه به روستای ارزیل رسیده و از ارزیل تا خود آبشار باید یک کیلومتر راه خاکی را طی کرد، معدن طلای اندریان نیز در این منطقه قرار دارد

ارسباران به خاطر وجود کوه های سرسبز، جنگل های زیبا، مراتع غنی و رودهای پرآب، از زیبایی های دل انگیزی برخوردار است و کانون تجمع زیبایی تنوع طبیعت به حساب می آید. جنگل های ارسباران با 130 هزار هکتار وسعت از شهرت جهانی برخوردارند و در مناطق کلیبر، ورزقان، هوراند، میشه پاره، منجوان شرقی و غربی، دیزمار شرقی و کیوان گسترده شده است. این جنگل ها دارای بیش از 180 گونه درختی و درخچه ای است که در بخشی از آن در سال 1976 در شمار اندوختگاه های زیست کره(برنامه انسان و کره مسکون سازمان ملل متحد) قرار گرفت.

مکانهای دیدنی آذربایجان

ورزقان

طبیعت گردی

جنگل های قره داغ (ارسباران) یکی از جنگل های زیبای کشور است که دارای تنوع گیاهی بسیار مناسب، هوای مطبوع و حیات وحش متنوع می باشد و بسیاری از جانوران کمیاب در آن تحت حفاظت قرار دارند. طبیعت کم نظیر ارسباران، جای تحقیق و بررسی بسیاری دارد. مهمترین محصولات کشاورزی منطقه، غلات و میوه هایی مانند گیلاس، گردو، سیب، گلابی و توت می باشد که کیفیت بسیار بالایی دارند. از دیگر زیبایی های منطقه ارسباران می توان به قلعه بابک در شهرستان کلیبر و همچنین چشمه و آبشار کوچک دامجی قیه در شهرستان زنوز که آب آن از میان سنگ های آهکی تراوش می کند اشاره کرد. این چشمه شکل های زیبایی را در سطح سنگ های مجاور خود ایجاد کرده است و محلی مناسب جهت اقامت و تفرج است. تفرجگاه دامجی قیه بالاتر از روستای درق واقع گشته است.

لینک پست آبشار آسیاب خرابه
لینک مجموعه پستهای شهرستان لینکمرتبط با : آذربایجان * شهرستان لینک
برچسب ها : ورزقان-خاروانا-روستای گول آخور-آبشار-طبیعت گردی-گردشگری آذربایجان-چرنا-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : سه شنبه 30 تیر 1394
زمان : 12:20 ب.ظ
آرامگاه اوحدی مراغه ای، شهاب الدین اهری، محمود شبستری
نظرات | ادامه مطلب

سه آرامگاه در سه شهرستان مراغه، اهر، شبستر

معرفی سه مقبره تاریخی در سه شهرستان آذربایجان شرقی، مطمئنا توجه به این میراث ها ارزشمند است و متاسفانه شاید اهالی خود آذربایجان و ایران کمتر با چنین جاهایی آشنا هستند.
بهتر است دیار خود را شناخته و لااقل برای دیگران بتوانیم معرفی کنیم وقتی که از ما میپرسند در شهر و استان شما چه هست؟!
سعی میکنیم به معرفی این آثار و بخصوص شهرستانها توجه بیشتری داشته باشیم.

مقبره اوحدی مراغه ای در مراغه
اوحدی مراغه ای

مقبره شیخ شهاب الدین اهری در اهر
اهر

آرامگاه شیخ محمود شبستری در شبستر
شبستر

برای آشنایی با این سه بزرگ و مقبره تاریخی آنها همراه با تصاویر و ویدیو آن در ادامه مطلب همراه باشید.مرتبط با : آذربایجان * شهرستان لینک * مشاهیر آذربایجان * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : شیخ محمود شبستری-شیخ شهاب الدین اهری-اوحدی مراغه ای-اهر-شبستر-مراغه-آذربایجان-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : دوشنبه 29 تیر 1394
زمان : 12:12 ب.ظ
:: شهروند لینک آذربایجانی 73 (عکاسی از آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان )
:: زیبایی قبله و طوفان داغ جمهوری آذربایجان
:: مرثیه برای فضای سبز تبریز
:: شاعر روشنفکر میرزا علی‌اکبر طاهرزاده - صابر
:: مسافری از فرانسه
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
( تعداد کل صفحات: 6 )

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ]
 

شارژ ایرانسل

فال حافظ