تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - مطالب مهر 1394
 

تبریز ویکی لینکلر

 
زنجان گردی با شور حسینی
نظرات | ادامه مطلب

زنجان ، اقتدار حسین در آذربایجان به رخ کشیده میشود

سفری داریم به شهر زنجان اما ابتدا گزارشی از حال و هوای عاشورایی زنجان که اجتماع عظیم و باشکوهی برای امام حسین دارند مثل مردم اردبیل که شور و عشق حقانیت حسین و عزاداری آن را با اجتماع بزرگ خود به رخ میشکند.

عزاداری حسین

اینجا زنجان است پایتخت شور و شعور حسینی، مرد و زن، پیرو جوان همه سیاه پوشان در عزایسرور و سالار شهیدان امام حسین (ع)، مرد بی نظیر تاریخ که مردانگی را با ایستادگی خود تعبیر کرد به عزا برخاسته اند.

این حس های ناب را نمی توان با حس های هیچ روز و ساعت و ثانیه در زندگی عاشقان اهل بیت (ع) مقایسه کرد، حال و هوای این روزهای مردم زنجان توصیف ناپذیر است، غم در سینه ها نشسته و بغض در گلو چنبره زده است.

 محرم حال و هوای دیگری دارد برای زنجانی هایی که با اتحاد و یکدستی خودر در برپایی عزاداری های خود یه پایتخت شور و شعور حسینی شهره شده اند


دسته عزاداری بزرگ حسینی زنجان
[http://www.aparat.com/v/ew4hl]


محرم آمد و اندوه در دل های عشاق نشست، هر شب با دلی لرزان و چشمانی گریان سوی هیئت ها روانه شدند تا لطافت روح و آرامش خاطرشان را بازیابند، هرشب این سفر کوتاه به مقصد مسجد ادامه داشت تا روز هشتم، روزی که هر زنجانی به سوی دسته عزاداری عظیم حسینیه اعظم رهسپار می شود.

آری امروز هشتم محرم است روز نمایش شکوه و عظمت اتحاد مسلمانان در برابر لشگر ظلم، روز اشک و آه و مویه برای بی نظیرترین های عالم، روز حسرت بر رفتن ۷۲ مرد غیور، روز سلام ها بر حق و لعن ها بر ظلم.


دسته عزاداری

یل یاتار طوفاتن یاتار / یاتماز حسینین پرچمی/ هانسی گروهین بل مولاسی وار/ شیعه‌لرین حضرت عباسی وار/ «من ابوالفضلم علمدار قیام»، «پیرو خط حسینم والسلام» / «جماعت یادگار حیدرم من/ عزیز مصطفایه یاورم من؛ دبیر دفترم من/ وزیر لشکرم من».

هر سال در مراسم هشتم محرم دو بیت خاص در مدح حضرت ابوالفضل (ع) به صورت یکپارچه از سوی عزاداران خوانده می‌شود و شاه بیت امسال این مراسم «مولاسینه دلداده دی ابوالفضل»، «جاندان گیچوپ آزاده دی ابوالفضل»، «سردار کربلادی، فرمانده قوادی» است.
رجز خوانی مراسم باشکوه  امسال نیر در مدح امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) چنین است: «قبله عالمیان زاده زهرا دی حسین»، «مکه و کربوبلا مسجدالاقصی دی حسین»

همه عظمت حسینیه اعظم زنجان در دسته با شکوه آن  است که می خواهد به کاینات بگوید هنوز آزادیخواهان زنده اند و آ‌زاده...

حسینیه اعظم زنجان یادگاری از دوره صفویه و دهمین میراث معنوی ثبت شده در کشور مجمع عاشقان اهل بیت است و دومین قربانگاه بزرگ جهان اسلام بعد از منا است.

حسینیه زنجان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه تعریف و تقویت محورهای گردشگری را در دستور کار داریم گفت: این محورها در هر سه بعد گردشگری طبیعی، تاریخی و مذهبی خواهد بود.
رئیس هیئت‌امنای حسینیه اعظم زنجان گفت: با اجرای این طرح در سال گذشته ۶۰۰ رأس گوسفند زنده و ذبح‌شده توسط عزاداران خارج از استان و کشور به حسینیه اعظم زنجان اهداء شد.غم پرور بیان کرد: در این میان در زمینه گوسفند ذبح‌شده و خریداری‌شده از طریق سامانه حسینیه اعظم زنجان به عزاداران و صاحب نذری به‌صورت آنلاین پیام، داده می‌شود.

در ادامه با تصاویری زیبا زنجان گردی کوتاهی داریم که بیشتر تصاویر را از وبلاگ دوست و همکار محترم دنیز یعنی زنجان توریسم انتخاب کردم که امیدوارم این شهر استان زیبای خطه آذربایجان را که ظرفیت های بسیار طبیعی و تاریخی و کشاورزی دارد را شناخته و بهره برد.
http://zanjan2rism.mihanblog.com
مرتبط با : آذربایجان * آرتاویل،اورمو،زنگان
برچسب ها : دسته های عزاداری زنجان-حسینیه اعظم زنجان-شعر زنجان-دیدنی های زنجان-سوگواری ترکی-گردشگری زنجان-عزاداران حسینی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : پنجشنبه 30 مهر 1394
زمان : 11:30 ب.ظ
شهروند لینک آذربایجانی 57 ( هدر رفت آب ساختمان سازی )
نظرات |

ارسال کننده خانم آزیتا

اگر چند نفر دلسوز واقعی در شهر تبریز مانند خانم آزیتا داشته باشیم میشود امیدوار بود به آینده حتی با این مشکلات ..!
هدر رفت آب در ساختمان سازیهای شهر

کوی اشکان

از سال قبل در اول کوی اشکان در منطقه نصف راه تبریز شخصی در حال ساختمان سازی است که از آن موقع تا اکنون با لوله کشی آب از صبح تا شب آب آنجا بدون توقف در حال هدر رفت است! 
کسی هم پیگیر این نیست که چرا اینهمه آب اسراف میشود!  نه اداره آب و فاضلاب و نه سازمان مهندسی و نه شهرداری و هیچکس برخوردی  یا عکس العملی در قبال این قانون شکنی ها و اسراف ها ندارند آن هم در وضعیتی که بشدت با خشکسالی و کمبود آب مواجهیم و از طرفی دائما مردم را تشویق به صرفه جویی در مصرف آب میکنند!

هدر آب در تبریز

ساخت و ساز

ساختمان سازی

از قدیم گفته اند: یک سوزن بخودت بزن و یک جوالدوز به دیگران !

خانم آزیتا با دشواری شبانه رفته و این تصاویر را گرفته اند و بسیار متشکریم از ایشان شاید کیفیت خوبی ندارند اما حقیقت را مثل آب روان بیان میکند! 
ایشان میگویند که بعد از اتفاقات کوی صفاری که همه را در سمت غرب تبریز و منطقه نصف راه آزار میدهد این مسائل را نیز باید به آنها اضافه کرد که مردم از کمبود فضاهای سبز و تفریحی شکوه دارند.

گزارشی از غربت دو ساله درختان کوی صفاری

تلاش برای نجات فضای سبز کوی صفاری تبریز/ تا دیر نشده اقدام کنید


دقیقا این سمت شهر یعنی شرق تبریز خود بنده نیز چند بار از طرف شهرداری منطقه 5 (دروازه) رد شدم که دیدم همان سوله بغل شهرداری که توسط شخصی پولدار تملک و در حال ساخت و ساز است شبانه روز آب را با قطر بسیار زیاد لوله و حجم بالا هدر میرود و یکبار عکس گرفتم. 
واقعا متاسفم که قانون در برابر پول تسلیم است و اینچنین سفره های زیرزمینی آب اسراف و نظارتی نیست!


هدر رفت آب

این تصاویر در حالی اینجا برای شما تشریح میشود که در کمی آنطرفتر از شهرمان، دریاچه اورمیه در حال جان دادن و کمبود آب بسر میرود و مسئولان در حال شعار دادن هستند و همایشهای همه روزه هستند.

دریاچه ارومیه

براستی ما با دست خود داریم خودکشی میکنیم!مرتبط با : شهروند لینک آذربایجانی * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : هدر رفت آب-ساختمان سازی تبریز-صرفه جویی مصرف آب-چاههای غیرمجاز-سازمان آب تبریز-آب و فاضلاب تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : چهارشنبه 29 مهر 1394
زمان : 02:45 ب.ظ
ارمنستان ، ارس ، مسجد کبود
نظرات |

 گزارش هایی تامل برانگیز !

گزارش اول مربوط به آلودگی محیط زیست رودخانه ارس توسط پساب هسته ای و استخراجات توسط ارمنستان است که این حریم پس از اشغال قره باغ در چند دهه اخیر انجام میشود و حالا رود ارس را به دومین چالش زیست محیطی برای ایران و آذربایجان بعد از دریاچه ارومیه تبدیل کرده است.

ارس

مهر گزارش می‌دهد؛
تشییع ماهی‌های ارس روی فاضلاب معادن طلای ارمنستان

خبرنگار: محمدرضا علی اشرفی - چند ماهی است که مهمان‌های ناخوانده‌ای از طریق راه‌های آبی وارد کشورمان شده‌اند و حتی خود را تا خانه‌های مردم هم رسانده‌اند، این مهمان‌های ناخوانده پساب‌های صنعتی و میکروبی خطرناکی هستند که از طریق کشور ارمنستان وارد رودخانه ارس و از طریق آب این رود وارد مزارع کشاورزی و نیز داخل سدها شده‌اند.

رودخانه ارس به عنوان مهم‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه شمالی کشورمان این روزها حال و روز خوشی ندارد و گرمای هوا و کاهش سطح آب از یک طرف و تخلیه فاضلاب های خطرناک معدنی و خانگی از طرف دیگر باعث شده نگرانی‌ها برای به خطر افتادن آینده این رودخانه مرزی افزایش یابد.

این احتمال هم وجود دارد که تا چند وقت دیگر با افزایش ورود فاضلاب‌های کارخانجات و معادن ارمنستان به ارس، این رودخانه به دومین چالش بزرگ زیست محیطی شمال غرب کشورمان بعد از دریاچه ارومیه تبدیل شود.

ارس یک رود دائمی و رودخانه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان است که اگر مسئولان کشورمان برای جلوگیری از ورود فاضلاب‌های سایر کشورها به این رودخانه کاری نکنند ممکن است زمان سپری شود و فرصت جبران برای این خطر زیست محیطی به پایان رسد.

البته در این بین نکته قابل تاملی هم که وجود دارد و به اصلی‌ترین نگرانی مردم اطراف رودخانه ارس تبدیل شده این است که اهالی از سرازیر شدن فاضلاب‌های خانگی و شهری ارمنستان به این رودخانه خبر می‌دهند.

آلودگی ارس

ضرورت ورود جدی سازمان محیط زیست به موضوع آلودگی ارس

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در خصوص آلودگی رودخانه ارس به خبرنگار مهر می‌گوید: پساب‌های صنعتی معادن مس ارمنستان وارد رودخانه ارس می‌شود و این رودخانه را آلوده می‌کند.

محمد حسن نژاد با اشاره به اینکه پساب‌های صنعتی کشور ارمنستان چند سالی است که وارد رودخانه ارس شده است، می‌افزاید: این رودخانه یک هزار متری سهم قابل توجهی در تامین آب مورد نیاز کشاورزی و خانگی مردم شمال غرب کشورمان دارد و باید هرچه سریعتر نسبت به پاکسازی آلودگی‌های این رود اقدام کرد.
وی با تاکید بر ضرورت ورود جدی سازمان محیط زیست به موضوع آلودگی ارس ادامه می‌دهد: رودخانه ارس شریان حیاتی شهرستان جلفا است که شهر زیبای جلفا را با طبیعتش زنده نگه داشته است.
حسن نژاد با بیان اینکه ورود پساب‌های میکروبی و صنعتی از کشور ارمنستان جان ارس را می‌گیرد، می گوید: این آلودگی بدون شک می تواند اکوسیستم منطقه را تغییر دهد و آثار زیان‌باری برای اراضی کشاورزی منطقه برجای بگذارد.

پساب ارمنستان

تا سه سال آینده رودخانه ارس از آلودگی‌ها پاکسازی می‌شود
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر به آلودگی ارس از طریق ورود پساب‌های معادن مس و طلای ارمنستان به این رود اشاره می‌کند و می‌گوید: طبق توافق نامه‌هایی که امضا کرده‌ایم و کارهایی که طرف مقابل درحال انجام است تا سه سال آینده رودخانه ارس از آلودگی‌ها پاکسازی می‌شود.

غلامرضا هاشمی با بیان اینکه در ابتدا جمهوری ارمنستان ورود فاضلاب‌های صنعتی خود را به این رود انکار می‌کرد، ادامه می‌دهد: ولی ما شواهدی آوردیم که نشان داد این رودخانه توسط پساب‌های صنعتی ارمنستان آلوده شده و باید خود آنها این آلودگی‌ها را رفع کنند و جلوی ورود فاضلاب‌ها به این رود را بگیرند.

هاشمی با تاکید بر اینکه باید با نصب دستگاه‌های پایش و تصفیه آب این رودخانه را از آلودگی ها پاکسازی کرد، می افزاید: آلودگی رودخانه ارس بر حیات انسان‌های ساکن این منطقه اثر بسیار منفی می‌گذارد که می‌توان با برنامه ریزی درست از اثرات منفی این امر جلوگیری کرد.

نصب سیستم‌های بازچرخانی در رودخانه ارس توسط ارمنستان
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ابعاد دیگری از این فاجعه عظیم زیست محیطی را بازگو کرد و با اشاره به اینکه ورود پساب‌های صنعتی از ارمنستان به بستر رودخانه ارس تهدید بسیار جدی برای محیط زیست و سلامت مردم است، می‌گوید: باید جلوی ورود این پساب‌های صنعتی به ارس گرفته شود چراکه ممکن است خطرات جدی متوجه سلامت بخش کشاورزی، دامی و انسانی شود.

حمید قاسمی به برگزاری جلسات مختلف با مسئولان ارمنستانی درخصوص موضوع آلودگی رودخانه ارس اشاره می‌کند و می‌افزاید: ارمنستان با قبول مسئولیت آلودگی‌های رودخانه ارس توسط معادن مس کشورشان موظف به نصب سیستم بازچرخانی با ایجاد سدهای باطله شدند.

وی ادامه می‌دهد: ورود پساب‌های صنعتی به آب رودخانه ارس که منبع تامین آب کشاورزی بسیاری از شهرهای استان است می‌تواند سلامت محصولات کشاورزی را به خطر بیاندازد.

قاسمی با تاکید بر اینکه آب شرب تعداد زیادی از مردم استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل نیز از این رود تامین می‌شود، می‌گوید: پس نیاز است بیش از پیش به سلامت و رفع آلودگی این رودخانه طویل توجه کنیم.

طبق اذعان مسئولان مربوطه و باتوجه به اینکه مردم استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل از آب این رودخانه در مصارف خانگی و کشاورزی استفاده می‌کنند، نیاز است اقدامی فوری برای این موضوع انجام شود چراکه با این وضعیت آلودگی آب رودخانه ممکن است محصولات کشاورزی آلوده شود و از این طریق جان مردم و سلامتی آنها به خطر بیفتد.


محیط زیست ارس

گزارش دوم مربوط است به مسجد کبود ارمنستان که توسط معماران تبریزی مرمت شده و در مسیر ثبت جهانی قرار دارد. تنها مسجد جامع کبود ایروان باقی‌مانده‌است. این مسجد قبل از اخراج آذربایجانی‌ها از ارمنستان در اختیار و اداره مسلمان شیعه آذری ارمنستان بود.
این مسجد در بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ خورشیدی از سوی بنیاد مستضعفان و جانبازان و توسط معماران ایرانی بازسازی شد. و در این مسجد به علاقه‌مندان اهل ارمنستان زبان فارسی تدریس می‌شود. در ارمنستان تمبر و پاکت پستی مسجد کبود ایروان نیز منتشر شده‌است.

مسجد کبود ارمنستان، مرمت و زیبا شده توسط ایران و مرمتکاران تبریزی!
مسجد ارمنستان

مهر گزارش میدهد،
ایران پرونده نامزدی ثبت جهانی مسجد کبود ارمنستان را تدوین می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این خبر گفت: پس از سفر معاون اول رییس جمهور، رییس و مسئولان ارشد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ارمنستان قرار شد اقدامات مرمتی، حفاظتی و تهیه پرونده ثبت جهانی مسجد جامع کبود ایروان که از جهاتی به مسجد کبود تبریز شباهت دارد توسط کارشناسان و متخصصان ایرانی انجام شود.

معاون میراث فرهنگی کشور درخصوص ارزش های فرهنگی مسجد کبود ایروان گفت: مسجد جامع کبود ایروان تنها یادگار باقی مانده از قرن هجدهم میلادی (سده دوازدهم هجری قمری) معماری مساجد ایرانی در کشور ارمنستان است که معماری آن الهام گرفته از مسجد کبود تبریز بوده و اثر تاریخی منحصر به فرد و واجد ارزش ملی و جهانی است.


معاون میراث فرهنگی با اشاره به قدمت ۲۵۰ ساله مسجد ـ مدرسه جامع کبود ایروان گفت: مسجد جامع کبود ایروان هم اکنون به دلیل رطوبت بخش های داخلی بنا و مشکلات نگهداری و منظری دچار آسیب های مختلف شده است.

حال و روز مسجد کبود تبریز در ایران و الگوی مسجد کبود ارمنستان و دیگر مساجد ایران که خود از ثبت جهانی باز مانده است!
مسجد کبود

آنطور که معاون میراث فرهنگی کشور می گوید اطراف مسجد جامع کبود ایروان به دلیل ساخت و سازهای ناهمگون به جای مانده از دوران شوروی سابق دچار نابسامانی های زیادی شده که برای ثبت جهانی این بنا، کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی با همکاری شهرداری ایروان باید هر چه سریعتر نسبت به رفع آسیب های موجود و مداخلات صورت گرفته در حریم بنا اقدام کنند.

معاون میراث فرهنگی افزود: پس از مذاکرات صورت گرفته با دولت ارمنستان قرار شد کارشناسان میراث فرهنگی ایران در دو هفته آینده عازم ایروان شوند تا با اجرای طرح جامع حفاظتی، مستندات و اطلاعات مقدماتی پرونده ثبت جهانی مسجد جامع کبود ایروان را برای یونسکو تهیه کنند.

به گفته طالبیان، همچنین قرار است مکاتبات مرتبط با خریداری یک باب خانه قاجاری در ارمنستان که در دوره کمونیسم، کنسولگری ایران در آن کشور بود توسط وزارت امورخارجه انجام شود و پس از آن معاونت میراث فرهنگی توسط کارشناسان و متخصصان خود که در ایروان مستقر هستند این بنای تاریخی را مرمت و احیاء کنند.

چه نگاه مهربانانه ای دارید شما به غریبه ها و چقدر غریب هستید با آشنایان!
محمدحسین طالبیان

معاون اول رییس جمهور و مسئولان ارشد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور که به منظور مذاکره و تداوم مناسبات دوجانبه در زمینه های مختلف و همچنین همزمانی مناسبت بزرگداشت دویست و پنجاهمین سالگرد تاسیس مسجد جامع کبود ایروان به ارمنستان سفر کرده بودند، از آثار تاریخی آن کشور نیز بازدید کردند.

مسجد جامع کبود ایروان پیش از این یکبار در سال های ۷۴ تا ۷۹ توسط بنیاد مستضعفان ایران با نظارت سازمان میراث فرهنگی توسط استادکاران تبریزی مرمت شد. این اثر تاریخی که تنها مسجد و مدرسه شهر ایروان است توسط حسینعلی خان ایروانی، والی ایروان و در حدود سال ۱۱۷۹ هجری قمری، مطابق با سال های ۶۵ ـ ۱۷۶۴ میلادی بنا شد که بزرگترین مسجد شهر ایروان است. به گفته کارشناسان، مسجد جامع ایروان به دلیل برخی شباهت ها به مسجد کبود تبریز و کاشی های آبی رنگ استفاده شده در بنا به نام مسجد کبود ایروان نامگذاری شده است.

گزارش سوم و پایانی
چقدر ما مهربانیم و چقدر ما غریبه نواز و دشمن دوست!
ما برای آنها زیباترین کلیساها را اینجا مرمت و مساجد را آنجا مرمت میکنیم و آنها مساجد قره باغ اشغالی را به طویله تبدیل کرده اند...!

قره باغ اشغالی، مسجدی که توسط ارمنستان به ... تبدیل شده!
قره باغ

و حال ما چقدر در حق دولت اشغالگر ارمنستان مهرباینم که کودکان مسلمان آذربایجان را با تک تیرانداز مثل اسرائیل غاصب مورد هدف قرار میدهند و ما برای آنها همه جوره سر تعظیم داریم و خودی مظلوم را محکوم و برای آنها تور سفر هم میگذاریم...!
دانا - نظامیان ارمنی شلیک به کودکان آذری را در دستور کار قرار داده اند


ارس خروشان را به منبع سرطان تبدیل کرده اند و حالا ما، اصلا بقول فردوسی پور چقدر خوبیم ما ..!

لینک پست قتل عام خوجالی
لینک پست لوله های مسجد کبود تبریز

سایت مسجد کبود ایروان! http://www.yerevanmasjed.ir
سایت فریاد قره باغ اشغالی http://www.dailykarabakh.comمرتبط با : ایران آذربایجان * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : ارمنستان-قره باغ اشغالی-مسجد کبود-آلودگی ارس-آلودگی زیست محیطی ارس-مرمت مسجد-آذربایجان-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : دوشنبه 27 مهر 1394
زمان : 03:22 ب.ظ
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: پاییز هزار رنگ آذربایجان
( تعداد کل صفحات: 5 )

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ]
 

شارژ ایرانسل

فال حافظ