تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - مطالب اردیبهشت 1395
 

تبریز ویکی لینکلر

 
دوربین تبریز لینک 57 (صعود به کوه آرپا دره سی تبریز)
نظرات |

طلوع خورشید در طبیعت کوه آرپا دره سی

یک صبح دل انگیز بهاری و مه آلود از سمت شرق شهر تبریز به منطقه آرپا دره سی و یکی از کوههای آن رفتیم البته بعد از آن صعود به کوه دند آغاز میشود که از عهده بنده خارج بود چون احساس میکنم پیر و پیزوری شدم! کلا ترس از ارتفاع دارم !  بهرحال چندتا عکس صبح زودی در طبیعت زیبای اونجا گرفتم توصیه میکنم شما هم بروید شاید دو برابر عینالی زیبا و طبیعی تر هست زیاد هم مسیر سخت نیست البته تا سیدوخ که محلی با آب چشمه زلال و چند درخت بومی در دل تپه ها هست...
همه جا پر بود از لاله ها و بوته ها شاهسپران و صخره های بسیار دیدنی که صبح زود همه گیاهان شبنم داشتند و هوا مه گرفته و بسیار جالب بود.

ساعت 6 صبح زود در تپه های آرپا دره سی که تبریز نیز دیده میشود

آرپا دره سی

مسیر آجی چای در تبریز از این منطقه آغاز میشود
آجی چای

تپه های زیبا در کنار جاده تبریز به هریس.
آرپا دره‌سی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان میدان‌چای بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده‌است.
در ابتدای جاده تبریز به اهر، به سمت روستای (ونیار) تغییر مسیر می دهیم.
بعد از طی مسافتی حدود 5 کیلومتر و با عبور از کنار چندین باشگاه سوارکاری و بعد از تصفیه خانه به اولین پل که بر روی رودخانه آجی چای ساخته شده است می رسیم. در محل پارکینگ ماشین را پارک می کنیم و به منطقه (سویدوخ) در حدود حداکثر 40 دقیقه کوهپیمایی که چشمه آب گوارایی دارد می رسیم.
بقیه که بنده نرفتم بعد از حدود 45 دقیقه پیاده روی دشت نسبتا همواری به پای کوه (دند) راه است و سپس صعود به کوه دند است.


صخره های بسیار دیدنی این منطقه
صخره

لاله های وحشی

لاله وحشی

گیاهان دارویی
گیاهان دارویی

گیاه کوهی

سیدوخ و چشمه آب از دل کوهها
سیدوخ

منظره آرپا دره سی و ونیار

ونیار

آرپا دره

کوهنوردی


هوای با طراوت و مه آلود منطقه
طبیعت تبریز

کوه تبریز

اگر در کوه بتوانیم چنین املتی پیاده سازی کنیم بسیار عالی خواهد بود در ترکی به آن اُت املتی گفته میشود!
املت


کوه پیمایی هم روح هم جسم را پس سعی کنید با یک راهنمای خوب در نزدیکی که خدا را شکر تبریز و آذربایجان پر از کوه و دشت هست بروید.قله کوه دند، یکی از قلل رشته کوه سرخاب در شمال شهر تبریز می باشد. این قله به ارتفاع ۲۳۸۱ متر مرتفعترین قله این رشته کوه محسوب می شود. کوه دند که در ۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز واقع شده، به علت نزدیکی به شهر و هم از لحاظ دشواری صعود، نعمت بزرگی برای کوهنوردان تبریزی می باشد. که در همه تعطیلات پایان هفته و یا هر فرصتی که فراهم می شود، مشتاقان بسیار زیادی را به خود جلب می نماید. در تمامی فصول سال، حتی در سردترین روزهای زمستانی نیز، این کوه خالی از کوهنوردان نمی باشد.

کوه دند از عینالی تبریز

کوه دند


جریان تاسفبار و قابل تامل پل تاریخی ونیار !

پل ونیار یکی از پل‌های تاریخی شهر تبریز بود.و مکان این پل دیرپای در ۵۰۰ متری بخش خاوری روستای ونیار قرار گرفته بود و قدمت آن مربوط به دوران صفوی بود. بدلیل ساخت نافرجام سد مدنی و احتمال زیر آب قرار گرفتن این بنای مهند تاریخی ( پل ونیار ) در اردیبهشت سال 1392 ناگهان کل سازه پل قدمتدار ونیار بصورت پنهانی و شبانه در هم کوبیده شد هم اکنون در این مکان هیچ اثری از پل زیبا و تاریخی ونیار باقی نمانده و این موضوع مایه تعجب و حیرت گردشگرانی که از برای بازدید از بنای دیرساخت و تاریخی به مکان بنای پل ونیار روانه می شوند را فراهم می سازد، چرا که از هنگام زدوده شدن این اثر تاریخی، بنابدلایلی پیچیده بیشتر رسانه های خبری کشور از انتشار خبر ناباورانه نابودی پل ونیار خودداری نموده اند لذا به همین دلیل امروزه بسیارانی از گردشگران و مسافرانی که بویژه در فصول گرم سال برای بازدید از اماکن باستانی و تاریخی وارد استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز می شوند از عدم بودش همچنانی و نابودسازی پل ونیار نا آگاه می باشند.

پل ونیار

پیشتر مقرر شده بود درنزدیکی پل ونیار، سد مدنی ساخته شود لذا به همین علت تمام بنای پل تاریخی و دیرپای ونیار بدون آگاهی رسانی و بنابدلایلی پیچیده و بی پاسخ در یکی از شب هنگامان بهار 1392 بصورت پنهانی و دور از چشمان ساکنین محلی کوبیده و زدوده و روبیده شد. در درازای دو سال گذشته (از بهار 1392 تا به امروز ) هیچ نهاد یا سازمان و ارگانی نابودسازی گجسته و ناگهانی پل تاریخی و دیرساخت ونیار را بر عهده نگرفته پل تاریخی و دیرینه قدمت ونیار یکی از پلهای تاریخی شهر تبریز بود، ساخت این پل زیبا و باشکوه مربوط به دوران صفوی بوده است و محل آن در ۵۰۰ متری ضلع غربی روستای ونیار قرار داشت.

این پل دارای سه دهنه بود و مصالح آن متشکل از سنگ تراش و آجر با ملات گچ و آهک بود . کف پل با سنگ فرش پوشیده شده بود که سپس ها از برای رفت و آمد خودروهای عبوری جاده اهر - تبریز روی آن آسفالت ریزی صورت گرفته بود. پل ونیار دارای دو طاق جناغی و یک طاق رومی بود . کف پوش های پل با سنگ لاشه ساخته شده بود. پل بر روی رودخانه آجی چای قرار داشت و تا میانه های دهه 70 خورشیدی جاده تبریز - اهر از روی پل ونیار عبور می کرد.

پل تاریخی ونیار

همچنین شکل ساختار و نمایه پل ونیار بویژه طاق های سه گانه آن بسیار شبیه پل دختر میانه بود اما به وارون مراقبت و پاسداری از پل دختر شهرستان میانه، دیگر هیچ اثری از پل تاریخی و دیرپای ونیار در محل باقی نمانده و بسیارانی از گردشگران بهنگام حضور در محل بنای پل ونیار با صحنه ای عجیب و ناباورانه رو در رو می شوند از آن سو که تاکنون در خصوص نابودسازی پل دیرینه قدمت ونیار هیچگونه آگاهی رسانی صورت نپذیرفته است!

حالا آیا کسی پاسخگوی نابودی این پل تاریخی مثل صدها اثر دیگر آذربایجان میباشد؟!
همچنین پروژه هایی مثل پل کابلی آن نیمه کاره رها شده بطوریکه میگردهای آن زنگ زده اند و از طرفی متاسفانه در مسیر راه آرپا دره سی با وجود زیبایی طبیعت آن ولی دفع پسماند اصلا مناسب نبوده و در نقاطی انباشت زباله و بوی زباله گرفته است.

لینک پست ارشد چمنی سهند
لینک مجموعه پستهای شهرستان لینک
لینک مجموعه پستهای دوربین تبریز لینکمرتبط با : تبریز دوربین تبریز لینک * شهرستان لینک
برچسب ها : پل ونیار-آرپا دره سی-کوه دند-کوهپیمایی-تبریز-آجی چای-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395
زمان : 10:22 ق.ظ
مغان اردبیل در آرامش طبیعت
نظرات |

گوشه ای از پایتخت گردشگری طبیعت ایران

از این تصاویر نمیشود گذشت و باید حتما دید ...
منطقه مغان (پارس آباد) که شمال استان اردبیل را دربر میگیرد از زیبایی ها بکر در خطه آذربایجان است. امیدوارم طبیعت آن حفظ و بکر بماند...

طبیعت زیبای روستای دومولی شهرستان گرمی مغان
در اواسط بهار طبیعت بروستای دومولی از توابع شهرستان گرمی مغان صحنه های بدیعی و زیبایی خلق کرده است .

مغان

گرمی

اردبیل

دومولی


گرمی ؛  مورخان ومحققان دیگری معتقدند این واژه از واژه‌های سومری بوده واز دوقسمت ((گئر)) و ((می)) تشکیل شده‌است گئر به معنی آبادی وجای مشخص ویا خانه و می به معنی قوانین آسمانی پس گئرمی یعنی خانه قوانین ودستورات آسمانی. نامیدن شهر بخاطر قبیله چم که از یمن به این خطه کوچیده‌اند ودر بین اهالی شهر به حسنلو مشهور هستند ریشه در تعصبات قومی داشته وخالی از واقعیت می‌باشد چراکه این قبیله ۲۰۰الی۳۰۰سال است که به این شهر کوچ کرده‌اند وپیران آن خودرا متعلق به سرزمین یمن وبعضی هایشان متعلق به اطراف بصره می‌دانستند.
جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۰ به حدود ۲۸۲۶۷ نفر رسید. مردم این شهرستان مسلمان و ۱۰۰٪ شیعه می‌باشند و به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند

طبیعت

اردبیل

دشتهای مغان

گرمی اردبیل

ardabil


دَشت مُغان نام جلگه‌ای است در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران. مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده‌است.

دشت مغان از پنج شهر بیله سوار، پارس‌آباد، جعفرآباد، گرمی و اصلاندوز تشکیل شده است. طبق منابع یک سوم این دشت در ایران قرار دارد و مابقی در جمهوری آذربایجان است.
از زمان‌های بسیار قدیم اقوامی در سرزمین مغان سکنی گزیده‌اند که ایرانیان به ایشان آذربایجانی گفته‌اند و این کلمه را در زبان اروپایی قدیم مخصوصاً در یونانی آذربایجان و سرزمین آن‌ها را آذربایجان ضبط کرده‌اند. در زمان‌های بعد آذربایجان را شامل سرزمینی که در میان شروان و آذربایجان ایران بوده‌است می‌دانستند. به طور کلی نام آذربایجان از آغاز قرن اول میلادی در تاریخ ذکر شده‌است.

روستای خروزلو در دشتهای مغان
آذربایجان

ارس در مرز اردبیل و جمهوری آذربایجان
ارس

مزارع دشتهای مغان
مزرعه

سامانلو گرمی
طبیعت گردی

طبیعت بیله سوار
بیله سوار

جلگه های مغان
موغان

پارس آباد

نظامی گنجوی در مورد مغان می‌گوید:
به فصل گل به موقان است جایش
که تا سرسبز باشد خاک پایش
مرتبط با : آذربایجان * آرتاویل،اورمو،زنگان
برچسب ها : مغان-اردبیل-آذربایجان-بیله سوار-گرمی-طبیعت اردبیل-دومولی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : دوشنبه 27 اردیبهشت 1395
زمان : 11:59 ب.ظ
کمپینی برای درختکاری در تبریز
نظرات |

جوانان دلسوز سبز تبریز خود دستبکار شدند


سومین تلاش کمپین درختکاری جوانان تبریز شهر آرزوها روز جمعه 1395/2/24  در بلوار نیایش و حریم پل کابلی تبریز برگزار شد.
در حدود 200 اصله درخت بومی تبریز هم از آقا و خانم و پیر و کودک و اکثریت جوان غیرتمند تبریزی کاشته شد.
ناگفته نماند این درختکاری با همکاری و حضور سازمان پارکها و فضای سبز تبریز که کارگران زحمتکش آنها محل را آماده و نهال ها را منتقل و نیز مهندس حسن زاده رئیس سازمان و تنی چند از کارشناسان و عوامل زحمتکش آنها صورت گرفت.
 
خلاصه همه تلاش خوبی کردند...

کمپین درختکاری تبریز

کمپین سبز

کاشتن درخت

بلوار نیایش تبریز

کمپین درخت تبریز

شاید که حتما لازم است تبریز با این کمپینها دوباره جان بگیرد و چه بهتر که نسل جدید علاقمند بسیار تلاش و اهمیت بیشتری دهند. دیروز 20 نفر امروز 50 نفر و شاید فردا روزها 200 نفر و بیشتر و بیشتر شوند.
یکی از کمبودها و نکات همیشه قابل انتقاد در تبریز فضای سبز مثل حاشیه نشینی و بافت فرسوده و یا وضعیت اماکن تاریخی هویتی صنایع دستی بومی تبریز و آذربایجان است و اینکه اگر برای این موارد نیز کمپینها تشکیل شوند هیچ جای تعجب ندارد و ممکن است در آینده انسانهای مسئولیت پذیر و باهوش جامعه بیشتر دستبکار شوند.

آقای مهندس حسن زاده درخت غرس کردند
مهندس حسن زاده

سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز

پل کابلی تبریز

کمپین درختکاری تبریز شهر آرزوها

قره آغاج

اگر همه (مردم) احساس مسئولیت کنند و نیز همه چیز را گردن دولت و مدیران اجرایی نیاندازند توسعه واقعی در همه ابعاد از جمله شهری عمرانی، فرهنگی اجتماعی و اقتصادی را بهتر خواهیم دید.

لازمه این حس مسئولیت و تلاش در همه اقشار جامعه اینست که مسئولان به گروههای مردم نهاد یا سمن ارزش قائل شوند و به آنها جنبه قانونی داده و کمک کنند.
یکی از زیبایی های کمیپن و کار گروه مردم نهاد القا و ارزش نهادن به کار تیمی و تعاون و همکاری با یکدیگر برای یک هدف مشترک است حتی اگر همدیگر را اصلا نشناسند.  
من در کمپین که شرکت کردم تقریبا دو سوم اعضا را نمیشناختم اما هدفمان یکی و گروهی بود آنهم درخت کاشتن...

درختکاری حریم شهرک الهی پرست توسط کمپین

الهی پرست تبریز

آغاج

گروه مردم نهاد تبریز

نارون

درخت کاشتن کار زیبایی است که طبق احادیث جزو ثواب صدقات محسوب میگردد و چه زیباست که در شهرم برای همشهری خودم نفسی تازه و فضایی تازه و سبز هدیه و احسان کنم.

در مقابل باید برخی مسئولان و ارگانها و حتی برخی مردم از کارهای خود خجالت زده شوند که بی اهمیت به درختان چطور قلع و قمع و بجای آن و برای منافع خود برای رونق دکان درختان و نفس مردم را قطع میکنند یا یک پاساژ و مرکز تجاری و مدرسه و غیره میزنند و یا اراضی ملی و مردمی را غصب و درختانش را به آتش میکشند و در عوض شعار میدهند که صدها نمونه و مثال وحشتناک آن را در باغشهر قدیم تبریز دیده ایم!

مردم خودجوش میتوانند با کاشتن درخت جلوی منازل و مغازه های خود شهر را یاری کنند
تخریب درختان

سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز
http://parks.tabriz.ir

علاقه مندان جهت عضویت در تلگرام گروه کمپین درختکاری تبریز شهر آرزوها
https://telegram.me/joinchat/A8Dj8j5C98Y_9wb_bgazMA

کانال تلگرام کمپین درختکاری تبریز شهر آرزوها
https://telegram.me/tabrizutopia

گزارش تبریز مدرن :   سومین گام کمپین درختکاری تبریز شهر آرزوها


کمپین درختکاری در تبریز


سه نکته اساسی»
1- عموم مردم باید برای درخت کاشتن و چنین کمپینی مانند درختکاری از خود حس همکاری و مسئولیت پذیر بودن، ارزش و بها دهند و سهم خود را هر طورکه میتوانند: مادی یا معنوی یا حتی یک تشکر و حمایت کوچک ایفا کنند و بدانند و حس کنند شهر مال آنهاست مال من است مال تو است و مال همه است.

2- از کودکی که پایه همه دوران عمر یک انسان برای آموزش و رفتار اوست اهمیت درخت کاشتن را یاد دهیم و یک درخت را با همکاری خود آن کودک کاشته و به او یاد دهیم که آن درخت را محافظت و بمانند جان و مال اوست و علاوه بر آن کار گروهی و تعاون را نیز در چنین کمپینها به بچه ها آموزش دهیم.

3- مدیران با صداقت نیازمندیم ، مسئولان یادشان باشد این درختکاری وقتی ثمره خواهد داشت که آنها با شعار یکی به میخ و یکی به نعل نکوبند!  یعنی از یکطرف شعار درخت و حفاظت از محیط زیست سر دهند و حتی کمپین درختکاری را تعریف تمجید کنند اما از آنجا فردایش درختان بزرگ و تنومند و باغشهر را نابود کنند!

[http://www.aparat.com/v/GCyWj]

[http://www.aparat.com/v/ikg9D]


در پایان گزارشی از کمپین جالبی درباره درخت و محیط زیست
کمپین محیط زیست ؛ این درخت نیست #NotATree

مسلماً از مهمترین دغدغه‌های امروزی ملل جهان، بحثِ حفاظت از محیط زیست، منابع طبیعی و فضای سبز است. همین عامل باعث شده که انجمن‌های دولتی و غیردولتی اقدام به فعالیت‌های مختلفی در اطلاع‌رسانی عمومی برای جوامع شهرنشین انجام دهند.

یکی از فعالترین انجمن‌ها NYRP است که با توجه به محدود بودن درخت و فضای سبز در شهر نیویورک New York کمپین‌های متفاوتی در زمینۀ استرداد و ترمیم این موضوع اجرا می‌کند.


سبز

یکی از آخرین کمپین‌های تبلیغاتیِ این انجمن «این درخت نیست Not A Tree» است که با یک پلاکارد ساده با همین عبارت برگزار شده است. این پلاکاردها روی اجسام بی‌جانی قرار گرفته که می‌توانست جای آن درختی کاشته شود.
این انجمن با هدف آگاه‌سازی مردم از اهمیت این موضوع، با جلب توجۀ آنان توسط کمپین‌های تبلیغاتیِ خود، در سه حالت متفاوت از مردم یاری می‌طلبد:

۱- عرضه درخت رایگان (Free Tree): در این مورد مردم با تعهد به کاشت درخت در محل مناسب، آبیاری، محافظت و نگهداری از نهال می‌توانند نهالی جهت کاشت دریافت کنند.

۲- دریافت کمک نقدی (Donate): خیرین می‌توانند در زمینه‌های توسعۀ امور انجمن، آبیاری درختان و غیره، کمک نقدی کنند.

۳- همیاری (Care): مردم می‌توانند داوطلبانه در جهت حفظ و نگهداری درخت‌ها اعلام آمادگی کنند.


درخت نیست
کمپین درختکاری

لازم به ذکر است برنامۀ این انجمن کاشت یک میلیون درخت تا سال ۲۰۱۷ است.

اسفندماه ۱۳۹۲ در ایران نیز شاهد اقدامی مشابه با نوع اول (عرضه درخت رایگان) از شهرداری برخی از شهرها بودیم که طبق آمارِ این ارگان‌ها بیش از ۳ میلیون درخت توزیع گردید.

همچنین در برنامه‌ای به نام گپ از رامبد جوان شاهد حرکتی نمادین در کاشت درخت توسط هنرمندان بودیم.

با امید به اینکه برنامه‌هایی از این قبیل در ایران نیز سازمان‌یافته‌تر، تاثیرگذارتر و ادامه‌دار مانند مورد بالا انجام گردد.


لینک پست بنام مردم بکام دلالان

لینک پست آجر شهر تبریز

لینک پست قتلهای زنجیره ای

لینک پست نفس سبز
لینک پست شورا گیت شهر تبریز
لینک پست گنجینه ای در غرب تبریز
لینک پست وضعیت فضای سبز کوی دامپزشکی
لینک پست افکار عجیب مدیر محترم شهرداری !
لینک مجموعه مطالب فضای سبز و پارک تبریزمرتبط با : تبریز * پارکها و محیط زیست * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : درخنکاری در تبریز-کمپین درختکاری تبریز-تفضای سبز تبریز-گروه مردم نهاد-کمپین درختکاری تبریز شهر آرزوها-سازمان پارکها و فضای سبز تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : شنبه 25 اردیبهشت 1395
زمان : 08:20 ب.ظ
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )
( تعداد کل صفحات: 5 )

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ]
 

شارژ ایرانسل

فال حافظ