تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397, 09:01 ب.ظ

بناهای سال خورده در پیکر تبریز، با آثار معماری زیبای سنتی ، اما ویران!


بناهای فراموش شده تبریز را در مسیر حرکت هر روزه مان می بینیم ؛ در واقع بیش از نصف جمعیتی که روز و شب در این کهن شهر تردد می کنند ، آنها را می بینند.
خانه های قدیمی ، طبقات فوقانی مغازه ها و چندین بنای تاریخی از محدوده باغ فجر تا میدان ساعت تبریز در هر دو طرف مسیر ، 10 ها سال است درشان قفل شده و خاک می خورند و در واقع دیگر چیزی به خاک شدنشان نمانده است.
داخل یکی از کوچه های نزدیک چهارراه شریعتی ، مرکز اصلی قرار گرفتن بناهایی با پنجره های مشبک ، آجرچینی های ظریف ، درب های چوبی بزرگ و اتاقهای تو در تو جا خوش کرده است.
آیینه کاری ها ، طاقهای زیبا ، گچ کاری و تزیینات منحصر به فرد ، سقفهای چوبی ، شیروانی های متصل به هم ، پله های مارپیچ ، نمای اصیلی از دسترنج معماران خبره تاریخ آذربایجان را نشان می دهد.


[http://www.aparat.com/v/9T5n1]


در سمت راست تابلوی یک هتل قدیمی با نام سهند و در سمت چپ تابلوی رنگ و رو رفته سینما 22 بهمن هنوز خودنمایی می کند.
مرد مغازه داری که چلوکبابی قدیمی را اداره می کند می گوید : این هتل 28 سال است تعطیل شده و در اصل همان گراند هتل معروف تبریز است که دومین هتل ایران بود اما بعدها یک مالک دیگر نامش را عوض کرد اما سالهاست کار نمی کند.
وی می افزاید : مالک این ساختمان در واقع صاحب سرقفلی بود که 20 سال پیش فوت شده و وارثان وی هر سال سازی جدید برای این بنا کوک می کنند !

همسایه مرد چلوکبابی اضافه می کند : سازمان میراث فرهنگی چند سال است پیگیر مرمت این بنا است اما توافق چندانی با وارثان این ساختمان به دست نیاورده است. هزینه ها بالاست و این افراد هم اینجا زندگی نمی کنند و اهمیتی برایشان ندارد که خرابی های بنا چقدر منطقه را زشت کرده است.
زواری رئیس اداره مرمت و حفظ بناهای تاریخی و قدیمی اداره کل میراث فرهنگی استان می گوید : اینجا محله پست خانه قدیم تبریز و مهمترین گذر برای کاربری های شهری در زمان خودش بود.
وی می افزاید : اینجا هتل ، سینما ، مدرسه ، کلیسای فرانسوی ها ، تجارت خانه و البته در دوران قبل از انقلاب برخی کلوپهای شبانه هم وجود داشته است که تمامی آنها امروز متروکه اند.

مرمت

آثار تبریز

زواری اضافه می کند : صاحبان سرقفلی ها تقریبا هر بلایی که دلشان خواسته بر سر بناها آورده اند.
به گفته وی طبقات پایینی را بدون توجه به اصول معماری اصلی تخریب و نوسازی کرده اند و انواع تابلوهای مدرن بر سر آن آویخته اند و ستونها و سردرها را نابود کرده اند در حالی که طبقات فوقانی که هزینه زیادتری برای مرمت لازم داشت و البته مجوز سازمان میراث فرهنگی را ، به امان خدا رها کرده اند.
زواری می گوید : این اقدامات منظره زشتی در بافت تاریخی شهر تبریز به وجود آورده که چشم هر بیننده ای را آزار می دهد.
وی توضیح می دهد که برخی بناها هم در اختیار دستگاهها نیست از جمله کلیسای فرانسوی ها که متعلق به پروتستانها بوده و این شهروندان دیگر در قید حیات نیستند و تکلیف کلیسا هم معلوم نیست.
داخل کلیسا راهی برای ورود ندارد و از پشت بام ساختمان های همجوار در و دیوار فروریخته آن مشخص است حتی روی دیوار بیرونی آن تابلو احتیاط زده اند : در حال ریزش ....

از زواری سوال می کنم این بناها در سایر شهرهای دنیا چگونه مدیریت می شود؟
وی می گوید : دولت آنها را تملک و تعیین تکلیف کرده و سپس به بخش خصوص واگذار می کند.
طبق قوانین سازمان میراث فرهنگی چه در ایران و چه در سایر نقاط دنیا ، کاربری که از آنها انتظار می رود ، گردشگری است. یعنی کسی حق ندارد در زیربنا و معماری آنها دست ببرد و باید مرمت ، نوسازی و مقاوم سازی شوند.
غالبا مشابه بناهای ما در کشور ترکیه هم وجود دارد. سالهاست تبدیل به مسافرخانه و رستوران و کافه فرهنگی و موزه و فروشگاه صنایع دستی شده اند و محوطه بیرونی آنها نیز سنگ فرش های تاریخی است. به طوری که از گشت و گذار و اقامت گردشگران هر روز درآمد کلانی به دست می آید.

میارمیار

میراث فرهنگی آذربایجان

رئیس اداره مرمت و حفظ بناهای تاریخی و قدیمی اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص مرمت گراند هتل تبریز هم صحبتهایی دارد.
او می گوید : پیمانکار در مرحله اول 80 میلیون تومان هزینه کرده و داخل بنا را آوار برداری و ساماندهی کرده است اما چون تکلیف صاحب بنا مشخص نیست ، وارثان بیش از این حاضر به مشارکت نیستند و اداره کل میراث فرهنگی استان هم چنین اعتباراتی ندارد که همه هزینه را تقبل کند.
سینمای مخروبه این کوچه هم متعلق به حوزه هنری استان است.وضع این بنای قدیمی از همه ناخوش تر است.
مرد میان سالی که 20 است خشک شویی روبروی سینما را اداره می کند می گوید : روزی نیست که تکه آجری یا شیشه ای از این ساختمان روی خودروهای پارک شده نریزد واقعا خطرناک است.
وی اضافه می کند : شهرداری تبریز و حوزه هنری استان برای ایمن سازی آن کاری نمی کنند و حتی حوزه هنری با اجازه خودش دیوار فروریخته طبقه دوم را با بدترین شکل ممکن تعمیر کرده است!
صاحب خشک شویی می گوید : طبقه اول این سینما را البته فقط از داخل ، سردستی تعمیر و رنگ کاری کرده اند که فعلا کلوپ بازی های رایانه ای شده است.

میراث

مقصودیه


در این میان تکلیف تجارت خانه های قدیمی و دفاتر فنی سابق و کلینیک های تعطیل شده هم معلوم نیست.
300 متر بالاتر از این منطقه ، در سه راهی فردوس تبریز ، یکی از کارکنان داروخانه قدیمی تبریز توضیح می دهد : ساختمان بزرگی که الان قفل کرده اند ، تا 20 سال پیش که آثار خرابی و ناپایداری در آن نمایان شود ، مطب پزشکان بود اما پزشکان یکی یکی فوت کردند و مالک فعلی بنا هم که قنادی همسایه است که سالهاست دنبال مجوز تخریب و احداث مجتمع تجاری است که کارش در سالهای اخیر در اداره میراث فرهنگی به بن بست رسیده است و به همین دلیل با حرکت اعتراضی بنا را به حال خود رها کرده اند.
در طرف دیگر این ساختمان هم سری بناهای متروکه بالای مغازه ها خودنمایی می کند. بعضی از آنها هنوز مورد استفاده قرار می گیرد و بعضی نیز خرابه است.

کسی اطلاع چندانی از صاحبان آنها ندارد.سرقفلی ها سال به سال دست به دست می شود.
یکی می گوید مالک اصلی در تهران ساکن است.یکی می گوید بعد ازانقلاب مصادره شده. دیگری از مالکیت ادارات دولتی حرف می زند . به هر حال بلاتکلیفی حرف اول قضیه است.
با مسئولان شهرداری تبریز تماس می گیرم. ظاهرا آمار دقیق این بناها در دست آنها هم نیست.
یکی از کارشناسان شهرداری تبریز می گوید : برای نوسازی ساختمانهای قدیمی تبریز برنامه داریم و در حال مذاکره با میراث فرهنگی هستیم تا نهایی شود.
می پرسم تا کنون هیچ برنامه ای برای اجرا در این حوزه نبوده؟ می گوید : جزئیات را از شهرداری تاریخی و فرهنگی شهر در منطقه 8 بپرسید.

مسئول دفتر او هم می گوید : وی به تازگی منصوب شده و آمادگی مصاحبه ندارد.
سراغ معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان می روم.
فتحی همان ابتدا آب پاکی روی دست ما می ریزد و می گوید : تمامی قوانین میراث فرهنگی قبلا برای بناهای موجود بوده است. یعنی اگر این بنا از بین برود ، مالکان می توانند مجوز احداث هر ساختمان جدیدی با هر تراکم و تعداد طبقات از شهرداری دریافت کنند! به همین دلیل تقریبا تمامی صاحبان ملک ها عمدا در انتظار تخریب بنا هستند.
وی می افزاید : سالهای قبل برخی بناها به صورت طبیعی یا عمدی تخریب شده اند و امروز به جای آنها ساختمان 8 طبقه و پاساژ به چشم می خورد.

محلات قدیمی تبریز

محله میار میار

مورد بسیار جالب قضیه اینجاست که مالکان از مصوبه جدید خبر ندارند!
به گفته فتحی از سال 94 به دستور رهبر معظم انقلاب برای حفظ هویت و معماری ایرانی اسلامی ، تمامی بناهایی که ساخت آنها قبل از سال 1340 صورت گرفته و دارای ساختار تاریخی و اصیل و معماری سنتی است ، حتی در صورت ویرانی کامل هم تنها می توانند با همان ارتفاع و همان ساختار به صورت عین به عین بازسازی شوند و هیچ گونه مجوز بلند مرتبه سازی در بافت تاریخی صادر نمی شود.
معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه می کند : بیشتر بناهایی که مدنظر گزارش ماست قدمتی بیش از 60 سال دارند و متعلق به دوره قاجار و پهلوی اول هستند. محل قرارگیری آنها هم غالبا در محدوده باروی نجف قلی خانی و اطراف بازار جهانی تبریز است که در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به وسعت 400 هکتار به عنوان بافت تاریخی و فرهنگی شهر تبریز مصوب شده است.

جداره سازی

بناهای تاریخی تبریز

مرد جوانی که در یکی از مغازه های این منطقه کار می کند می گوید : اینجا هتل و مسافرخانه های زیادی هست اما گردشگران داخلی و به خصوص خارجی ها که وارد محدوده می شوند ، از خرابی این بناها واهمه دارند و حتی وارد کوچه هم نمی شوند .
به هر حال سوداگری و سودجویی بلای جان بناهای تاریخی تبریز شده است، بناهایی که تک تک آنها ظرفیت مهمی برای جذب گردشگر به ویژه در سال جاری که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 معرفی شده است.

امروز کلاغ ها تنها ساکنان این ساختمانها هستند. همان بناهایی که مهر متروکه بر پیشانی دارند و قفلهایی بر درشان ، که ظاهرا با هیچ کلیدی باز شدنی نیستند تا اینکه خاک شوند.


گزارش از : مهین انتظار خبرنگار صدا و سیمالینک مجموعه پستهای میراث، تاریخ آذربایجاندسته بندی : تبریز , * انتقاد،پیشنهاد لینک , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : میراث فرهنگی تبریز , بناهای تاریخی تبریز , تخریب آثار شهر , کوچه پاساژ تبریز , میارمیار تبریز ,


نویسنده : تبریز قارتال یکشنبه 23 اردیبهشت 1397, 08:51 ب.ظ

سفر جذاب  "بن کینگ"  BEN KING توریست اهل انگلیس با موتورش به آسیا و ازجلمه آذربایجان و ایران و تبریز...

نوشته های انگلیسی، عینا به قلم و نگارش خود ایشان آورده شده است.
بِن حسابی از سفر هیجان انگیز خود در جاده های اروپا و قفقاز و ایران لذت برده و منطقه آذربایجان ما و تبریز را منطقه طبیعی اعجاب آور ذکر کرده بخصوص که با مردمان و دوستانی که از تبریز پیدا کرده با خاطره خوش سفر خود را ادامه داده است.
او از مسیر باکو به سمت آستارا و سپس اردبیل حرکت کرده و از شهرهایی مثل سراب و مرند و بستان آباد و در نهایت تبریز دیدن کرده است و به سمت زنجان رفته است.
شاید مارکو پولو جدید با موتورش آمده و یکبار دیگر تبریز را در مسیر جاده ابریشم ملاقات کرده است...
همین جهانگردان هستند که بهترین معرفی از دیگر سرزمینها به کشورهای خود دارند و فرهنگ ما را انتقال میدهند.

Ben King

  Riding solo around the world  Honda CRF250L 22 LDN Iran  FB: Ben King OnThe Road

Azerbaijan is such a beautiful country
OMG
THE POLICE LET ME SNEAK ONTO THE BAKU FORMULA 1 TRACK
So now I can leave the city and head for Iran
Woohooo

پایان سفر باکو و جمهوری آذربایجان و جاده های دور و دراز به ایران با موتور
baku

ASTARA
GOODBYE AZERBAIJAN
It’s been a pleasure
We made it to the border town between Azerbaijan and Iran
This will be my last post before I cross the border
Hopefully I can get into Iran
Wish me luck


IRAN
I MADE IT ACROSS THE BORDER
WOOHOOO
I went to a restaurant to try some local cuisine, but couldn’t understand any of the menu...so I just had to point at the photos...and have some cultural fries...hahaha

آستارا و گردنه حیران نمین اردبیل
astara


Nir - Ardabil province

Such a beautiful spot
10 second self timer was a challenge
Loving this view

نیر - مسیر اردبیل به آذربایجان شرقی
ardabil


Filling up for fuel in Iran
And I have no idea which pump to use...as I can’t read...haha
Let’s take gamble and go for the right one...aha
Can anyone translate

oil


Sarab - Bostan Abad , East Azerbaijan province
AMIN!!! I wish everyone in the world was as friendly as the Iranians
Then the world would be an even more amazing place
Thanks for your help mate


Iran continues to blow me away
As I was trying to lift my bike up Amin happened to be passing and stopped to come and help me lift it up
Thanks soooo much Amin
You are a legend

the weather cleared up nicely
Glad I beat the storm


مسیرهای سراب و بستان آباد

tip to iran

I MADE IT
I’ve just arrived in Marand and met up with Yashar and Akbar, and gave Yashar his new tent and jacket
And they treated me to very much needed coffee and chocolate
I’m loving this town already


مرند - شگفتی بن کینگ از طبیعت خاص و متنوع آذربایجان
marand

YASHARRRR
What an awesome guy
Thanks for welcoming me into your family home


Yashar and his family are all so amazing


I was invited to join an English class in Marand and speak to all the students, had so much fun
(swipe for video)
It was very surreal being in a classroom again
I can’t believe it’s been four years since I was teaching and living in Vietnam
Time really does fly when you’re having fun

دوستان بسیاری که بن در مرند و سایر شهرهای آذربایجان شرقی پیدا کرده تا به تبریز برود
ben king


I’ve delivered your tent safely to Yashar
And thanks Perla for donating your jacket to him as well
So excited for him to explore Iran on his bicycle
Goodbye Yashar, and thanks for everythingI only made it 5 minutes out of Tabriz when I got stopped by some local men and invited in for some tea
Hahaa
I just love this country so much

king


I’m loving Marand
Had an amazing lunch with hundreds of the locals in a massive banquet room and then headed out of the city with Yashar, his family and friends for a barbecue
Loving lifeI was invited round to Yashars family friends cabin by the mountains and had a FEAST
The food was incredible, and I’ve never been so full
So we started comparing to see whose stomach was the biggest
Hopefully one day I’ll finally be able to get some body fat!!  hahaha

tour

Barbecue and shisha in the countryside of Iran with all my new friends

Smoking Kills....
But it would be rude to say no to smoke shisha hahaha

بچه مردم هم قلیانی شد!
world


Back on the open road
Goodbye Marand, it’s been a pleasure
Thanks to every single person I met who made my time there so amazing


VICTORY DANCE
Woohoo yess
The bike is upright again
Hopefully I’ll get some muscles soon...hahaa

Beautiful spot
Hopefully I can keep the bike upright for longer than 5 minutes this time...haha
I don’t fancy falling off this cliff

The landscape is so diverse in Northern Iran, it’s incredible

لذت پرواز بن کینگ در آذربایجان و ایران
on the road


FLOODING IN TABRIZ!!
Swipe for motovlog
Having to find another route into the city as the main road has become a river
Is it Tabriz like freeze or Tabriz like fritz??aha

Comment below
Looks like there’s a storm coming...woohoo


RIDING IN A RAIN STORM IN IRAN
I’ve been through some pretty crazy weather on this trip but I’ve actually been pretty lucky with the rain, and don’t remember the last time I was riding in weather like this
Trying to battle the crazy winds and stay in my lane
I headed onto the main freeway into Tabriz to hopefully arrive before the rain started, but I wasn’t quick enough...as you can see...hahaa
Still loving life, as all the Iranian drivers always smile and wave
Fun times
And I hope you enjoy the view of my minion on the front screen


TABRIZ
Another motovlog for you to swipe to
I’ve finally arrived in the city
Now I’m trying to navigate my way around to find Hossein and Saeideh’s place
I’m loving all this flooding
All the roads have 2/3 feet drainage ditches running either side but they’re all almost overflowing
I could end up swimming the rest of the way!aha
But at least I’ve got my heated clothing to keep me warm 


سیل و حمام باران بن در تبریز با بارشهای سنگین بهار 1397
tabriz


My new friend
کتاب و دوست جدید در تبریز
book

Such a great vibe in this city
Loving Tabriz


They’re so adorable
There’s definitely no chance of losing any of the kids on the school trip

travel

Enjoying life in the Capital of Islamic Culture for 2018 with these great people
Thanks for a lovely lunch and I got to try some more traditional Iranian food
What a fantastic country


park


Tabriz is such a wonderful city
Definitely worth checking out if you ever find yourself passing through Iran

شاهگؤلی تاریخی تبریز و هیجان و عشق بن جوان انگلیسی از این شهر هویتی ایران
elgoli

Such a great first day in Tabriz
Exploring Shahgoli with some really amazing people


night

I joined another English class and got to learn even more about this fantastic country, and then we all went out for some food
Such a great city
Thanks so much for everything guys


تبریز 2018 ، پایتخت گردشگری هم نصیب ایشان شد
tabriz 2018

Laleh park shopping center
Iran has been a country of so many firsts
New foods, experiences etc
And my first time in an arcade ever in my life with these wonderful people
Table hockey was sooo much fun
Not sure I can ride my motorcycle again though as the game got pretty intense and now my wrists hurt


لاله پارک و گیم و بازی و غذاهای خوشمزه آذربایجان برای این توریست جهانگرد
game

I just can’t seem to get away from motorbikes
Had sooo much fun
And I seemed to be just as bad on the arcade game as the real thing...haha
But at least I managed to stay upright this time! Haha


vacationSat in a tent watching the ladies make some kind of bread
Love it


حتی چادرهای آذربایجان نیز جذابیت خاصی دارند
چادر عشایری ، همه اینها جاذبه های توریستی هستند

tent

Beautiful architecture here in Iran
And swipe for video going down the coolest lift ever!!aha


دیدار با گوشه ای از قهرمانان آذربایجان و تبریز
house

Such beautiful rugs in Iran
I can’t believe it can take 4-5 people over 9 months to complete some of them and they sell for around $1000
The detailing is unbelievable
We visited one of the many rug stores in the Bazaar and there’s no staircase to the upper level, just an EPIC lift
Haha love it!!! Soooo cool


فرش تبریز و چشم نوازی آن
rug

I love all the colours and smells of the fruits, spices and food for sale in the Bazaar
Soooo amazing


خوردنیهای رنگارنگ تبریز و هیجان معده !
bazaar

Exploring the largest covered Bazaar in the world
I would definitely get lost if I came alone! aha
It’s INCREDIBLE
Love it

بزرگترین بازار جهان
ben king

Riding a motorcycle is the BEST
Because there’s no such thing as ‘stuck in traffic’


traffic


CABLE CAR IN IRAN
It’s really stormy and windy outside and the pod is actually swaying...and I HATE HEIGHTS! aha
But it’s a beautiful view of Tabriz so it’s worth it

تله کابین ترسناک عینالی ولی جذاب
eynali


Such a fun day exploring the houses built into the rocks
Although also really sad as apparently there was an earthquake here many years again which flattened and destroyed this little village just outside of Kandovan


حیله ور باستانی
hilevar

KANDOVAN
Such a lovely little village built into the rocks


We’ve arrived in Kandovan
It’s the Iranian equivalent of Cappadocia in Turkey - a village built into the rocks
Loving it

کندوان و شگفتی جهانیان
kandovan

After we left Kandovan we had a lovely picnic
Enjoying the amazing Iranian food in the beautiful Iranian countryside
Life is good


Imaging living in a rock
Maybe one day I’ll buy my own rock and build a house hehe
So awesome

village


GOODBYE TABRIZ
Today is a sad day as I have to say goodbye to Hossein Saeideh and Mahdi
I’ve had sooo much fun with you all and I can’t thank you enough for hosting me and showing me the most amazing time in this wonderful city
I will miss you loads
Now I’m heading South
Woohoo

لحظات خداحافظی
tabriz trip

mountains


Tabriz - Zanjan road
Turns out I’m not alone on this track

Iran (Azerbaijan region) just gets more and more beautiful
And it’s looking stormy ahead
The colours of these rocks is amazing
Such a fun track to ride

صحنه ناب آلاداغلار ، تیراختور آذربایجان و موتور ایشان برای بن کینگ و خاطرات فراموش نشدنیدسته بندی : English Tabriz WikiLinks ,
برچسب ها : travel to iran , tabriz , azerbaijan , trip , Riding solo around the world , سفرنامه , تبریز ,


نویسنده : تبریز قارتال یکشنبه 16 اردیبهشت 1397, 10:59 ب.ظ

Tintin Adventures
 I haven't noticed any beggars nor homeless addicts on the streets here

- Besides, I think Tabriz has been the cleanest and least polluted city in Iran we have visited so far
 The least polluted one, indeed

Thomson and Thompson in front of the Tabriz municipality building

timeTintin was imagining about the lifestyle of Tabrizi people during the Qajar era. He thought the population of the city must have been very small so that people could live in such big housese like


house

After an hour of drive from Tabriz towards the south, Tintin and Snowy reached Kandovan; a small village famous for its troglodyte homes, excavated inside volcanic rocks. They were super excited about spending the night in an en-suite room literally inside a cliff

Tintin never thought how comfortable is to spend the night in a house carved inside volcanic rocks. Kandovan was, indeed, an amazing experience

village


Captian Haddock, drunken with fine imported Turkish and Azerbaijani beer, found himself strolling aimlessly around El Gölü park in Tabriz when he smelled the tempting scent of kabab from the palace in the middle of the lake

tabriz


Contrary to popular opinion, there are a multitude of ancient and modern cathedrals, monasteries and churches in Iran. On his trip to Tabriz, Professor Calculus visited Saint Stepanos Monastery, built by Saint Bartholomew the Apostle about 60 years after the Christ. It was heart warming to see how Iranians from different religious backgrounds appreciated the magnificence of the manument, taking selfies and having a quality time

stepanos


Standing in front of the Chapel of Chupan (Shepherd's Chapel) built in 16th century, Tintin prayed for the victims of earthquake in Kermanshah. The Iranian government is too preoccupied with organising the religious pilgiramage of Arbaein in Iraq that they neglected about their own people in the devastated areas

churchpaints of Tabriz
Jean-Christophe Defline - flinflins

Blue Mosque
blue mosque


trip

Tabriz Bazaar
bazaar


market

Jame Mosque
iran

tabrizi

Kandovan Village in East Azerbaijan province, Iran
kandovan

دسته بندی : English Tabriz WikiLinks ,
برچسب ها : tabriz , travel , iran , trip ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( پنجشنبه 15 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( پنجشنبه 8 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( پنجشنبه 19 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( شنبه 14 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( چهارشنبه 4 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( شنبه 9 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( یکشنبه 3 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( پنجشنبه 23 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( دوشنبه 15 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( پنجشنبه 4 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( چهارشنبه 20 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات